A terület neve: Felső-Tisza A terület kódja: HUHN10008 A madártani jelentőséggel bíró terület nagysága: 14616 hektár Tengerszint feletti magasság: 92-105 méter A terület átlagos tengerszint feletti magassága: 97 méter A terület státusza a Natura 2000 hálózaton belül: Különleges Madárvédelmi Terület – Special Protection Area (SPA) Egyéb védettség:
Általános leírás: A Tisza hullámtere Rakamaz és Tuzsér között. Ártéri mocsárrétek, kaszálók és szántók, nemesnyár-ültetvények, puhafás ligeterdők, üdülőterületek jellemzik. Madártani jellemzés: Itt él Közép-Európa legjelentősebb (legnagyobb számú és legnagyobb sűrűségben fészkelő) partifecske-állománya. Jelentős ártéri madárközössége is, nagy számban táplálkoznak a területen vonuló és kóborló gémfélék. Jelentős feketególya-vonulóhely. A környező településeken 100-110 pár fehér gólya költ, amelyek táplálkozás céljából látogatják a területet. Földhasználat: erdőgazdaság, halászat, természetvédelem, turizmus, vadászat és vadgazdálkodás, vízgazdálkodás. Veszélyeztető tényezők: Az intenzív erdőgazdálkodás, a természetszerű erdők nemesnyár-ültetvényre cserélése, a turizmus és tűzifagyűjtés miatti zavarás okoznak problémát. A Tisza áradásai alkalmanként elpusztítják a partifecske-telepeket. A kijelölés alapjául szolgáló fajok és állományuk:
Kritériumrendszer magyarázata: A megadott kritériumok a Madárvédelmi Irányelv I. mellékletében szereplő – területek kijelölésekor kötelezően figyelembe vett – fajok állományméretét az országos állományhoz viszonyítva (p) jelezik. Az egyes kódok ennek értelmében: A – 100 > p > 15%, B – 15 > p > 2%, C – 2 > p > 0%, D – nem jelentős. |